top of page

Rengöring av ventilation - Finnoontie 53, Esbo

Vi rengjorde värmeåtervinningssystemet, utförde injusteringar och mätningar, och bytte vid behov motorer.

Vi rengjorde värmeåtervinningssystemet, utförde injusteringar och mätningar, och bytte vid behov motorer.

Puhdistus

Yksityinenasiakas

Espoo

2021

Asiakastarve: Espoolaisessa kohteessa puhdistettiin lämmöntalteenottojärjestelmä sekä tehtiin säätöjä, mittauksia ja tarvittavia moottorivaihtoja vuonna 2021. Likaantunut LTO-järjestelmä menettää hyötysuhdettaan, jolloin lämmitysenergian kulutus kasvaa. LTO-kennon likaantuminen voi myös lisätä jäätymisriskiä talvella, kun ilmavirta kennon läpi pienenee.

Toteutus: LTO-järjestelmä ja kanavisto puhdistettiin mekaanisesti, ilmamäärät mitattiin ja säädettiin, ja kuluneet puhallinmoottorit vaihdettiin tarpeen mukaan. Moottorin vaihto puhdistuksen yhteydessä säästää erillisen käynnin kustannukset. Moottoreiden vaihtotarve arvioitiin koneittain.

Haasteet ja huomiot: Puhtaustaso arvioitiin alan tarkastusohjeen mukaisesti (Sisäilmayhdistys 18 / LVI 39-10409) ja säädöt tehtiin kalibroiduilla mittalaitteilla (SFS 5512). Kulunut puhallinmoottori kannattaa vaihtaa ajoissa: äkillinen vikaantuminen pysäyttää ilmanvaihdon ja nostaa korjauksen kokonaiskustannusta.

Lopputulos: Puhdistettu LTO-järjestelmä, säädetyt ilmamäärät ja toimintakuntoiset puhaltimet palauttivat järjestelmän mitoitetun toiminnan ja pitävät energiankulutuksen kurissa. Tilaaja sai yhteenvedon tehdyistä toimenpiteistä ja suosituksista.

Tutustu myös muihin kohteisiimme: Ilmanvaihdon puhdistus - Isännäntie 6, Espoo ja Ilmanvaihdon puhdistus - Kaitalahdenranta 11, Espoo.

bottom of page